Opowieści z pogranicza światów – zbiór opowiadań autorstwa Joanny Piłatowicz

Całkiem możliwe, że przejechała się na własnej dawce potężnego optymizmu. Lądowanie było nagłe, ciężkie i gwałtowne. Jak to? Nie rozumiała.

Poczułam gwałtowny spadek. Rozpędzona ciężarówka z ogromną prędkością staczała się ze zbocza w przepaść. I co? No i wedle praw natury cuda się zdarzają. Można by ją jakoś zatrzymać, żeby nie spadła. Dać jej spadać, czy nie? To w sumie ogromny nakład pracy, zahamować taki upadek. Hamulce? A działają? Raczej nie. No to przynajmniej jedno mamy z głowy. Zdrowy rozsądek podpowiada wysiąść. Ale co ma zrobić ciężarówka? Zamknąć oczy? Skręcić? Zmienić tor? Jeśli będę dłużej rozważała, ciężarówka stoczy się w przepaść.

Runęła. Swoją drogą i tak długo się toczyła. Obejrzyjmy obrażenia. Podejdźmy bliżej. Nie rusza się. Może przestraszyła się ziemi. Gleba potrafi być twarda. Jakaś regeneracja? Może afirmacja?

opowiesci_z_pogranicza_swiatow_largeOpowieści z pogranicza światów” to zbiór opowiadań autorstwa Joanny Piłatowicz. Autorka – obecnie mieszkanka Niemiec – jest osobą ciekawą świata, która swoje pasje i zainteresowania realizuje w pracy tancerki, nauczycielki, choreografki czy redaktorki artykułów w polskiej gazecie „Twoje Miasto” wydawanej w Niemczech. Jej liczne zainteresowania i poszukiwanie odpowiedz na różne pytania, skłoniły ją do tego, by przelać je na papier w postać opowiadań, w których realność przeplata się z fantastyką. Niesamowite wydarzenia zawarte w opowieściach są metaforą ziemskich problemów i tego, z czym borykamy się tak naprawdę na co dzień. W postaci Ciężarówki odnajdujemy osobę uzależnioną, która stara walczyć się z nałogiem, ale potrzebuje ku temu specjalistycznej pomocy. Kolejne opowiadanie, „Anioły”, podzielone na dwie części wiąże się z pytaniami filozoficzno-egzystencjalnymi, na które nie każdy musi szukać odpowiedzi, ale bohaterowie: dwóch aspirantów na aniołów oraz Cecylia, są niejako przymuszeni radzić sobie z zastaną, jak i tą bardziej tajemniczą rzeczywistością. „Irenka” to opowieść o dziewczynie chorej na depresję. Jakie są metody jej leczenia? Co o swojej chorobie sądzi sama bohaterka? A może to wszyscy wokół są chorzy, a ci, którzy „odstają”, tak naprawdę widzą wszystko wyraźniej? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w „Opowieściach z pogranicza”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
  • YouTube