Kilka słów o powieści Krzysztofa Koehlera!

image003Wnuczka Raguela jest opowieścią o miłości, wierności i odpowiedzialności. Akcja toczy się w środowisku bezdomnych. Poznajemy losy dwójki młodych ludzi, których połączył przypadek, potem wzajemna sympatia, a wreszcie poczucie odpowiedzialności za dziecko. Przemieszczają się po Polsce, której nie widać z perspektywy sytych, zwykle tak samo zabezpieczonych przed wtargnięciem niepowołanych, dostatnich osiedli.

Bohaterów książki często określa się mianem „wykluczonych”, chociaż właściwie dosadniej można ich określić mianem „niedostrzeganych”. Zwykle mijamy się z ich światem, zazwyczaj nawet odsuwamy się, odpychani także wrażeniami zmysłowymi. Powieść pozwala nam się, dosłownie, do nich zbliżyć.

Nie ma tu jednak fałszywego litowania się ani protekcjonalnego pochylenia nad światem „niższym” czy „gorszym”. Jest za to opowieść o ludzkim trudnym losie i refleksja nad dzielnością, która nie ma względu na okoliczności. Tytuł, który odnosi nas do biblijnej Księgi Tobiasza, wskazuje, że w postawach ludzkich wobec trudu życia przejawiają się pewne wzorce, normy, zasady, które chociaż nieuświadomione, mają swoje egzystencjalne znaczenie, swój transcendujący codzienną rzeczywistość życia wymiar.

W dzisiejszej debacie hasło wykluczenia pojawia się nader często. Zazwyczaj jednak bezdomni z owej modnej narracji są usuwani. Dobrze by się stało, gdyby po lekturze tej powieści niekoniecznie oswajał nas z bezdomnością modny dyskurs. Zapewne autorowi zależałoby najbardziej na tym, aby mówiąc patetycznie może, ale wprost, po lekturze Wnuczki Raguela łatwiej było zobaczyć w bezdomnych po prostu nieszczęśliwych ludzi, z których każdy ma za sobą swoją historię, domagającą się szacunku i uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
  • YouTube