Katarzyna Kosior zaprasza na Spacer spalonym mostem

Jestem 27-letnim magistrem psychologii z pasją pisania. Spacer spalonym mostem stanowi mój debiut literacki. Pomysł na książkę zrodził się na kanwie moich osobistych doświadczeń, a niektóre z nich zostały przedstawione w powieści, w większości zaś wydarzenia, w których uczestniczą bohaterowie są wytworem mojej wyobraźni. Pozwoliłam sobie na dużą swobodę i niekiedy drastyczne tło, tylko po to, by ,,grubą kreską” zarysować poruszany problem i wyczulić nań czytelnika. Mam nadzieję, że wiele młodych kobiet, które spotkały na swej drodze mężczyznę pokroju Dávida Fázekása, rozumie jak wysoką cenę należy zapłacić za wyzwolenie się z takiej relacji. Żywię także przekonanie, że Spacer spalonym mostem stanie się dla wielu z nich talizmanem na dalsze życie, pozwoli im dojrzeć oraz da siłę do walki o siebie i swoje marzenia.

Spacer spalonym mostem mala,,Spacer spalonym mostem’’ to debiut literacki, w którym historia pewnej miłości staje się jedynie pretekstem do zmierzenia się z trudnymi życiowymi tematami. Dokonywanie wyborów i ich wpływ na nasze dalsze życie. Umiejętność stawiania granic w relacjach międzyludzkich. Samoświadomość  i zaufanie do samego siebie. Pytania o naturę miłości.

Skomplikowany związek Adrienn Madar i Davida Fazekasa to papierek lakmusowy pospolitych ludzkich lęków i słabości. Na wierzch wypływają także brudy przeszłości, ujawniają się również deficyty powstałe w dzieciństwie na skutek braku rodzicielskiej, bezwarunkowej miłości. W takim domu wychował się David. Nic więc dziwnego, że z trudem przychodzi mu odnalezienie się w świecie uczuć. Zbudował też wokół siebie mur nie do przebycia, uniemożliwiający komukolwiek zbliżenie się do niego.

Czy Adrien, prostolinijnej, wrażliwej, młodej malarce uda się rozbić kamienną skorupę, by odnaleźć pod nią serce chłopaka, w którym nieprzytomnie się zakochała? Dziewczyna staje przed dylematem, w którym wybierając własne dobro zmuszona jest zrezygnować z Davida. Czy więc drugiego człowieka należałoby kochać mniej aniżeli samego siebie?

Nietypowa struktura powieści, którą charakteryzuje rozwidlenie akcji w momencie podjęcia przez Adrienn decyzji powoduje, że czytelnik poznaje dwa scenariusze, według których potoczy się życie bohaterki. Jest to także opowieść przepełniona symbolami, a sny których doświadcza Adrienn są busolą jej podświadomości, która próbuje ostrzec dziewczynę przed niejedną katastrofą.  Czy pożałuje wyborów, jakich dokonała?

Następstwem tragicznych w skutkach zdarzeń, w których uczestniczy Adrienn są rozwój i osiągnięcie dojrzałości mające w tym wypadku bardzo wysoką cenę. Czy są mosty, które już na zawsze należy za sobą spalić? A może zanim zdecydujemy się przejść na drugi brzeg, powinniśmy upewnić się, czy ten ktoś po drugiej stronie rwącej rzeki, naprawdę na nas czeka?

Ta książka to zbiór osobistych doświadczeń autorki, której psychologiczne wykształcenie i wrażliwość emocjonalna zmuszają ją do wyciągnięcia zaskakujących wniosków: niemal każda kobieta, choć raz w życiu spotyka mężczyznę pokroju Davida, i niemal każda z nich zostaje mocno zraniona w konsekwencji toksycznej relacji z nim. Czy możemy zatem uniknąć tego typu doświadczeń? To jedno z wielu pytań kiełkujących w naszych umysłach po przeczytaniu ,,Spaceru…’’.

kosior

Dziś wiem, że to, co dajemy innym wraca do nas ze zdwojoną siłą. Dużo czasu zabrało mi, nim zrozumiałem, że prawdziwa radość to radość dawania siebie innym. Brać i nie dawać nic w zamian jest postawą właściwą głupcom, gdyż tylko człowiek głupi nie potrafi dostrzec, że jego zachłanność i egocentryzm zbiorą w końcu bolesne żniwo. Nierzadko cena bywa bardzo wysoka, a straconego czasu nic nam nie wróci – zakończył, siląc się na smutny uśmiech. Jego wzrok utknął teraz gdzieś w oddali, zatopiony w światłach z wolna tulącego się do snu miasta.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
  • YouTube