Notatki o niebłahych sprawach

Chyba mniejszą sztuką jest miłość do bliźniego, a nawet dowodzenie tego postępowaniem z pozycji człowieka bogatego, ustabilizowanego pod względem społecznym, utalentowanego, znaczącego… Tymczasem w praktycznym życiu jest często inaczej.

*

Czytając karty Ewangelii można odnieść wrażenie, jakby Bóg zesłał nam swego Jednorodzonego Syna przede wszystkim po to, aby nas nauczył prawdziwie miłować („Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali…” J 13,34) – to znaczy obdarzać bliźniego materialnym i niematerialnym dobrem. Przez Jezusa Chrystusa Bóg informuje nas, że podstawą Sądu Ostatecznego będzie obrachunek z miłości.

*

Gdy miłość jest dojrzała – nie zawodzi, uskrzydla, mobilizuje do wytężonej pracy, ale gdy jest ulokowana w kimś, kto zawodzi, kto nie dojrzał do prawdziwej miłości – nie tylko odbiera radość życia, ale powoduje zwątpienie, apatię, a nawet śmierć.

c46a465b9c97_largeNotatki o niebłahych sprawach” Bogdana Kluczyńskiego to zbiór krótkich przemyśleń i spostrzeżeń na różne tematy, w tym o charakterze poznawczym, egzystencjalnym, moralnym, filozoficznym, itd.

Autor na podstawie tych rozważań próbuje zachęcić odbiorcę do refleksji i przemyśleń w celu poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania – ku „ubogaceniu” życia własnego oraz społecznego. Każdy z nas, w którymś momencie życia staje przed poruszonymi tu lub podobnymi problemami, wymagającymi konkretnego, bardzo często trudnego wyboru lub zajęcia stanowiska. Te i inne problemy nie omijają nikogo. Dlatego część z tych notatek spełnia rolę wskazówek i rad, które mogą okazać się pomocne przy rozwiązywaniu osobistych wątpliwości czy problemów.

Dorobek zawodowy Bogdana Kluczyńskiego to około siedemdziesięciu publikacji naukowych i popularno – naukowych oraz ponad dwadzieścia ekspertyz i sprawozdań ze zleconych tematów naukowo – badawczych. Jest także autorem ebooka z poezją o treści w przeważającej części refleksyjnej i poważnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
  • YouTube