Kandydat na prezydenta – premiera

3189fc45e8c3_largeKsiążka „Kandydat na prezydenta” Janusza Płońskiego, pisarza, scenarzysty i znanego telewizyjnego dziennikarza, to forma zabawnej, miejscami wręcz komicznej, ale także zdystansowanej refleksji o sobie w kontekście życiowych doświadczeń. Charakterystykę autora w pewnej mierze widać w jego filmowym bohaterze z serialu „Alternatywy 4″, a jest nim Stanisław Anioł – człowiek przekorny i koniunkturalny, potrafiący się odnaleźć i dostosować do okoliczności. Tym razem autor polemizuje z czytelnikami, czy byłby dobrym prezydentem kraju, nie szczędząc przy tym kpin z systemu. Prezentuje szereg argumentów na swoją korzyść, by za chwilę pośmiać się, a nawet wyśmiać samego siebie.

Ta książka to doskonała lektura dla oczekujących prawdziwego samokrytycyzmu i autoironii. Spójrzmy na  fragment wypowiedzi naszego samozwańczego prezydenta: „Jestem bogiem. Jestem miłością. Jestem nikczemnością. Jestem podłością i szlachetnością. Jestem wzniosłością. Jestem robakiem, którego każdy może rozdeptać. Szczurem w łapach pseudonaukowców. Obywatelem w łapach pseudopolityków. Najemnym pracownikiem w łapach pseudomanagerów. Przyjacielem w łapach pseudoprzyjaciół. Człowiekiem wśród pseudoludzi. Jestem. Albo tylko wydaje mi się, że tak jest – żałosny patos czy prawdziwy ból istnienia?”

Prawda i kłamstwo, z literackiego punktu widzenia, są tyle warte, na ile są interesujące. Poszukiwanie prawdy czy też jej uporczywe głoszenie jest zajęciem jałowym i wielu, o większych niż ja kwalifikacjach i determinacji, poległo na tym niewdzięcznym polu walki.

Nie mam ambicji, by opowiadać prawdę i tylko prawdę. Kusi mnie blaga i przewrotność, nęci wygłup, a nie powaga. Wolę szalony chaos niż zdrowy porządek. Niestety nie ma doskonałego łgarstwa. Tak więc, mimo wielkich chęci, w wielu przypadkach nie udało mi się uciec od prawdy. Czego szczerze żałuję.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
  • YouTube