Historie poruszające najczulsze struny ludzkiej duszy

opowiadania_czlowieka_jakby_stad_largeSzczęśliwi Ci którzy są obdarzeni wyobraźnią i marzeniami, tak uposażonym  żyje się znacznie łatwiej, a przede wszystkim piękniej. Autorzy zbioru „Opowiadania człowieka jakby stąd” zapragnęli przenieść swoich czytelników w niemalże baśniowy świat. Jedno z opowiadań pt. „Śnieżynka” można by śmiało nazwać bajką dla dorosłych. Utwór ten ukazuje  moc wyobraźni i energię płynącą z posiadania w życiu pasji. Paradoksalnie, właśnie życie w świecie marzeń i fantazji pomaga przetrwać i radzić sobie z prozą codzienności, która otacza nas każdego dnia. Tak naprawdę wszyscy dotykam zwykłego życia, musimy się z nim mierzyć, rozwiązywać problem, ale jest to znacznie trudniejsze, gdy nie ma się żadnej odskoczni. Nasze  marzenia tworzą w pewnym sensie alternatywny świat, odmienny od tego, w którym żyjemy. Wierząc w nie,  tworzymy odpowiednie myślokształty, wytwarzamy odpowiednią energię, która prędzej czy później zaczyna się materializować. Marząc o czymś, żyjąc tak, jakbyśmy już tych pragnień dotykali, przyciągam je do siebie. Żyjąc wyobraźnią uruchamiamy potęgę podświadomości.  Wizualizując w głowie swoje marzenia, zbliżamy się sukcesywnie do upragnionego celu.

Taki właśnie jest przekaz tego zbioru opowiadań, autorzy dzielą się chętnie swoją wyobraźnią, pragną ubarwiać świat czytelników, przenosić ich w inny wymiar, zarazem przekonując, że każdy może  obudzić swoją wyobraźnie, a odnalezienie w sobie pasji na każdym etapie życia czyni człowieka ciekawym i szczęśliwym.

Pralnia

Przepełniona smutkiem historia pokazująca, jak wielką rolę w ludzkim życiu odgrywa miłość. Brak silnych więzów emocjonalnych z druga osobą, nie rzadko przyczynia się do podejmowania  decyzji, które bezpowrotnie zmieniają ludzkie losy.

Opowieść ta osadzona jest w obecnych realiach politycznych i społecznych naszego kraju. Przedstawia dość naturalistycznie obraz życia Polaków na emigracji. Jest to studium psychiki człowieka, którego świat marzeń i własnych ambicji rozbija się przy zetknięciu z najprostszą ekonomią i walką o byt.

Śnieżynka

Opowiadanie pełne magii, dziejące się w zimowym okresie przedświątecznym. Obraz przenosi czytelnika niemalże w baśniową krainę, w której główny bohater tęskni za prawdziwym uczuciem. W trakcie dziejących się wydarzeń, znakomicie przedstawiony zostaje  portret psychologiczny bardzo świadomego mężczyzny, który otwarcie mówi o swoich lękach i pragnieniach.

W centrum handlowym,  w przypadkowych okolicznościach dochodzi do spotkania dwojga ludzi. To wydarzenie powoduje zmiany w głównym bohaterze. Przezwycięża on swoją nieśmiałość i lęk przed odrzuceniem. Nie potrafi wymazać obrazu, śnieżnej kobiety, który wyrył się w jego sercu po kilkuminutowym spotkaniu. Zaczyna tworzyć w swojej książce ich wspólną historię. Sam jednak nie wie, czy rzeczywistość jest w stanie połączyć tak pięknie ich losy, czy będą one współgrały z fikcja literacką, czy może potoczą się zupełnie inaczej. Postanawia sam to sprawdzić i podejmuje  uczuciowe wyzwanie.

Namiętny sekret

Opowiadanie zacierające w sobie granicę pomiędzy światem realnym, a fikcją literacką. Przepełnione obrazami pełnymi namiętności. Opisuje wewnętrzne rozterki głównego bohatera, który zawierzył uczuciu, oddał się mu, zatracając przy tym całkowicie siebie. Uzależnienie emocjonalne, wywołuje w nim skrajne emocje, od stanów euforii, aż do myśli samobójczych.

Bohater nie jest pozostawiony sam sobie, dostrzega  istnienie  Siły Wyższej w swoim życiu,  Siły, która pragnie mu coś uświadomić. Jego zadaniem jest tylko wykazać gotowość i dojrzałość, aby  właściwie odczytać znaki, które spotyka na swojej drodze.

Pochopnie, czy przedwcześnie

Zabawna, pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który ponad wszystko umiłował swoją wolność i samotne życie, bez zobowiązań. Splot najróżniejszych wydarzeń , zmienia diametralnie jego bezpiecznie ułożony świat. Opowieść jest lekka i zabawna, ale skłania do  pewnych przemyśleń, gdyż główny bohater podejmując, wydawałoby się błahe decyzje, nieświadomie zmienia swoje życie i biernie poddaje się ich konsekwencją. Brak asertywności i wewnętrznego zdecydowania doprowadza go do punktu, w którym nigdy nie chciał się znaleźć. Jego wolnościowe poglądy okazują się krótkoterminowe, gdyż wobec zaborczej i bardzo zdecydowanej kobiety, sam pozwala się zamknąć w mentalnym więzieniu, mylonym często z prawdziwą miłością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
  • YouTube