Powieść o pracy strażaka – Posłańcy świętego Floriana

4ba17a507acf_largeŻołnierz, uczestnik misji irackiej, za namową i wstawiennictwem ojca, oficera straży pożarnej, odchodzi z armii i podejmuje służbę w powiatowej komendzie Państwowej Straży Pożarnej. W tym samym czasie dochodzi do zmiany na stanowisku komendanta powiatowego PSP. Główny bohater chce się urządzić w nowych dla siebie realiach, co nie bardzo mu się udaje, zarówno pod względem służbowym, jak i osobistym. Natomiast nowy komendant staje wobec obowiązku wyjaśnienia czy rzeczywiście w komendzie dochodziło do nadużyć. Osadzona we współczesnych realiach, książka ta ukazuje, poprzez osobiste doświadczenia bohaterów, którzy są odważnymi ratownikami, ale też mają swoje słabostki, strażacką służbę bez patosu.


A co o książce pisze sam Lech Lewandowski-autor:

Nigdy jednak nie brałem się za napisanie książki. Dlaczego? Trudno powiedzieć, bo pewnie powodów znalazłoby się przynajmniej parę. W każdym razie obecnie, po ponad dziesięciu latach spędzonych w środowisku strażackimi, pisząc o nich w miesięcznikach „Przegląd Pożarniczy”, „Strażak” czy „Przegląd Obrony Cywilnej”,  zabrałem się za napisanie, w sposób możliwie lekki i pozbawiony  „zadęcia”, książki o strażakach. Czy udało mi się zrobić to niebanalnie i tak żeby „dało się to czytać?” Odpowiedź należy, jak zawsze, do Ciebie, Czytelniku.

Funkcjonowanie każdej formacji mundurowej oparte jest na regulaminach, rozkazach, dyscyplinie etc. i tak też jest w przypadku strażaków. Ale przecież życie jest wielobarwne, niesie z sobą rozmaite zachowania i zdarzenia, wymykające się obowiązującym kanonom. Dlatego warto zajrzeć za ten oficjalny wizerunek i  przekonać się, że ci, którzy ratują przed pożarem czy powodzią, mają także swoje problemy, słabości, wady. Stać ich na czyny wzniosłe, ale też nie są pozbawieni  rozmaitych ułomności. Ta książka ukazuje etos służby strażackiej, ale też jest opowieścią o zwykłych sprawach i ludziach. A że  jest tu miejsce na miłość, przyjaźń, zawiść, ale i poświęcenie, i że w dodatku wszystko to doprawione jest szczyptą humoru, więc pewnie jest to dobra propozycja dla tych, którzy szukają czegoś lekkiego „do poczytania”.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
  • YouTube